Ból głowy po bieganiu

Z cyklu: bieganie jest okropne i boli ;))) – muszę przyznać, że niestety czasem po bieganiu boli mnie głowa. Ratuję się wtedy wodą oraz kawą z czekoladą lub inną słodkością.

Dlaczego czasem po bieganiu boli głowa?

Najczęściej głowa może boleć po biegu z jednego z 5 powodów:

 1. Odwodnienie, bo się pocisz
 2. Spadek poziomu cukru
 3. Napięcie mięśni karku (szyi)
 4. Przegrzanie (zbyt dużo czasu na słońcu)
 5. Spadek ciśnienia krwi

Rozprawimy się z każdym z tych powodów, żeby zobaczyć, jak zapobiegać bólowi głowy po bieganiu, a jeśli już wystąpi – jak sobie z nim radzić.

1. ODWODNIENIE

Podczas biegania się pocisz, więc tracisz płyny. Jeśli nie uzupełnisz płynów (nie napijesz się) przed lub podczas biegania, to możesz się odwodnić. Ból głowy jest właśnie objawem odwodnienia. W przypadku lekkiego odwodnienia możesz też mieć inne objawy:

 • zwiększone pragnienie,
 • uczucie oszołomienia lub zawroty głowy,
 • zmęczenie,
 • zmniejszona produkcja moczu,
 • sucha skóra i usta.

Co robić po bieganiu?

Jak najszybciej uzupełnij płyny po biegu. Najlepiej w postaci izotoniku. Zrób go sam(a) w domu. Sprawdzony przepis jest w planerze marzysz.biegnij. Jesienią i zimą nie ubieraj się za ciepło na bieganie, żeby się strasznie nie spocić. Tutaj znajdziesz kilka pomocnych artykułów:

Jak zapobiegać bólowi głowy?

Wypij 1 do 3 szklanek wody w ciągu godziny lub dwóch przed biegiem. Jeśli jest ciepło na dworze – na trening weź ze sobą butelkę z wodą lub izotonikiem. I oczywiście od razu po treningu napij się.

2. SPADEK CUKRU

Cukier w krwi jest jednym z głównych źródeł energii w Twoim ciele. Podczas treningu go spalasz. Jeśli nie zjesz wystarczająco dużo przed treningiem, to poziom cukru we krwi może być na tyle niski, że odczuwasz ból głowy. Inne możliwe objawy spadku cukru to:

 • drżenie ciała,
 • uczucie głodu,
 • zawroty głowy,
 • pocenie.

Co robić po bieganiu?

Od razu po wysiłku zjedz lub wypij coś zawierającego 15 gramów węglowodanów, np. szklankę soku owocowego lub mały owoc (np. banana, jabłko, winogrona). Potem uzupełnij złożone węglowodany czyli zjedz coś konkretnego. Oczywiście nie przesadzaj. Pamiętaj o bilansie kalorycznym, nie zjedz zbyt dużo. Szczególnie, jeśli biegasz, żeby schudnąć.

Jak zapobiegać bólowi głowy?

Nie biegaj na czczo albo bardzo długo po posiłku. Zjedz coś drobnego, ale pożywnego przed bieganiem np. banana. Ja, gdy biegam rano, zjadam wcześniej kanapkę z miodem.

3. NAPIĘTA SZYJA

Może to nie jest takie oczywiste, ale podczas biegania pracują też mięśnie szyi. Jeśli nie jesteś wyćwiczona/y lub usztywniasz się podczas biegu – może to prowadzić do napięcia tych mięśni, a to może szybko przerodzić się w ból głowy.

Co robić po bieganiu?

Po bieganiu zrób kilka ćwiczeń rozciągających barki i szyję np. takich. Rozciągnij się i rozluźnij.

Jak zapobiegać bólowi głowy?

Staraj się nie spinać podczas biegania. Nie startuj za ostro – pozwól, żeby ciało się rozgrzało. Po bieganiu koniecznie się rozciągnij.

4. PRZEGRZANIE

Jeśli biegasz w pełnym słońcu i przegrzejesz organizm – to też może się skończyć bólem głowy.

Co robić po bieganiu?

Schowaj się do cienia lub wejdź do budynku. Zrób sobie chłodny okład na oczy i czoło albo weź letni prysznic.

Jak zapobiegać bólowi głowy?

Załóż na trening okulary przeciwsłoneczne i czapkę z daszkiem. Jeśli jest ciepło, możesz także spróbować owinąć wilgotną chustkę na szyi. Jeśli to możliwe, to biegaj w cieniu.

5. SPADEK CIŚNIENIA

Po treningu spada ciśnienie krwi. Badania dowodzą, że wystarczy 30 minut ćwiczeń, by znacząco obniżyć parametry ciśnienia krwi. U trenujących osób odnotowano takie zmniejszenie skurczowego ciśnienia krwi, jakiego można oczekiwać po lekach przeciwnadciśnieniowych. Co więcej, znacznie większe efekty obniżenia ciśnienia odnotowano u kobiet. Od tego spadku ciśnienia też może Cię boleć głowa.

Co robić po bieganiu?

Napij się wody. Zrób sobie kawę.

Jak zapobiegać bólowi głowy?

Wypij 1 do 3 szklanek wody godzinę lub dwie godziny przed biegiem. Jeśli jest ciepło na dworze – na trening weź ze sobą butelkę z wodą lub izotonikiem. I oczywiście od razu po treningu wypij szklankę lub dwie.

Ja profilaktycznie po bieganiu piję dużo wody lub izotonika, robię sobie kawę i zjadam ciastko lub czekoladę. To zdecydowanie najprzyjemniejszy moment biegania. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że biegam właśnie dla tej kawy i ciastka. ;))))

Kiedy do lekarza?

Uwaga: jeśli czasami odczuwasz ból głowy po biegu, nie martw się. Natomiast skonsultuj się z lekarzem, jeśli:

 • Ból głowy jest silny i powraca regularnie – szczególnie jeśli towarzyszą mu wymioty, kłopoty z widzeniem lub sztywność karku.
 • Ból głowy zaczyna się nieoczekiwanie. Na przykład, jeśli biegasz od miesięcy bez żadnych problemów, ale nagle zaczynasz odczuwać bóle głowy.
 • Bóle głowy nie reagują na żadne leczenie, w tym na leki dostępne bez recepty.

Co robić, żeby po bieganiu nie bolała głowa:

 • Pij przed i zaraz po bieganiu. Najlepiej niech to będzie izotonik zrobiony w domu (tu masz przepis na najtańszy i najzdrowszy izotonik domowy).
 • Zjedz coś energetycznego po bieganiu.
 • Zrób po biegu kilka ćwiczeń rozciągających barki i szyję. Rozciągnij przy okazji mięśnie nóg.
 • Zrób sobie kawę po bieganiu i po kąpieli.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem i nie wiesz, jak zacząć biegać lub ile biegać na początek, to zapraszam Cię do przeczytania kilku artykułów na moim blogu:

Innym częstym kłopotem podczas biegania jest KOLKA. Jak radzić sobie z kolką podczas biegania? Moje doświadczenia, sprawdzone porady i patenty innych: jak pokonać kolkę.