|

5 błędów początkujących biegaczy

Z obserwacji i doświadczeń widzę, że początkujący biegacze tak poważnie podchodzą do biegania, że popełniają parę błędów, przez które w efekcie nie są w stanie pokochać biegania – tak, jak na to zasługuje. Często kończy się to, w najlepszym razie, niechęcią do biegania, a w najgorszym – kontuzjami.

Jeśli zaczynasz przygodę z bieganiem, to pilnuj następujących rzeczy:

1. Zacznij od powolnego biegania

Prawdopodobnie, jeśli zaczęłaś /zacząłeś biegać, to od razu chcesz biegać szybko. Nie trzeba! Nie musisz biegać szybko, żeby odczuć pozytywne skutki biegania.

Zakładam, że zaczynasz biegać, żeby trochę schudnąć lub poprawić sylwetkę. Pamiętaj więc, że tłuszcz spala się głównie w tzw. strefie tlenowej – to wtedy, kiedy biegnąc możesz rozmawiać krótkimi zdaniami. Więcej pisałam o tym w artykule, jak biegać, żeby schudnąć.

2. Nie biegaj zbyt często

Nie biegaj codziennie! Nie biegaj nawet 5 razy w tygodniu, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem. Warto się codziennie poruszać, ale nie ma potrzeby, żeby codziennie biegać. Idź na bieganie co drugi dzień (albo nawet co trzeci), a w pozostałe dni wyjdź na spacer albo na rower. W wolnej chwili porozciągaj się lub poroluj.

3. Na bieganie ubierz się lekko i na cebulkę

Początkujący zwykle ubierają się za ciepło i szybko zaczynają się męczyć podczas biegu. Pamiętaj, że podczas biegania bardzo się rozgrzejesz.

Prosta zasada mówi, że na bieganie trzeba ubrać się tak, jak ubrał(a)byś się idąc na spacer, gdyby na dworze było o 10 stopni więcej. Latem nie zakładaj długich spodni i długich rękawów, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest trochę chłodniej. Może zmarzniesz troszkę na pierwszych 100 metrach, ale potem będzie dobrze. Więcej o ubieraniu się na bieganie pisałam tutaj.

Ciągle też pokutuje mit, że jeśli na bieganie grubo się ubierzesz, to wtedy szybciej spalasz tłuszcz. To nieprawda. Wtedy się po prostu przegrzewamy i bardziej pocimy. To nie ma nic wspólnego ze spalaniem tłuszczu.

4. Wysypiaj się

Krótki sen. Ten błąd popełniają zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani biegacze. Pamiętaj, że trzeba się wysypiać. Organizm potrzebuje 8 godzin, żeby się zregenerować. Jeśli biegasz, to tym bardziej musisz dobrze odpoczywać. Niedosypianie prędzej czy później się na Tobie zemści. O śnie więcej przeczytasz tutaj.

5. Nie jedz więcej!

Zaczynasz biegać, ale nie zaczynaj więcej jeść. Szczególnie, jeśli chcesz schudnąć. Pamiętaj, że aby schudnąć – musisz spalać więcej kalorii, niż zjesz (i wypijesz) w ciągu dnia.

Więc w dniu, gdy biegasz, to oczywiście nie zagładzaj się, ale też nie jedz zbyt dużo. Więcej o bilansie kalorycznym pisałam na blogu.

Wystrzegaj się tych 5 błędów początkujących biegaczy, a radość z biegania masz gwarantowaną.

Więcej praktycznych biegowych porad znajdziesz na blogu i w planerze marzysz.biegnij, który dodatkowo pozwoli Ci nie stracić motywacji do biegania.