|

Prosty przepis na chudnięcie. Deficyt kaloryczny

Dlaczego tyjemy?

Jeśli jesteś ZDROWA /ZDROWY (to bardzo ważne!!!), ale masz nadwagę lub tyjesz, to powód jest prawdopodobnie bardzo prosty: zjadasz więcej kalorii, niż spalasz.

Jeśli chcesz schudnąć, musisz w ciągu dnia swojemu organizmowi dostarczać mniej kalorii, niż spalasz.

Każda czynność, którą podejmujesz w ciągu dnia, jest napędzana energią. Tę energię przyjmujesz w jedzeniu. Jeśli chcesz schudnąć, to przyjmowanych (zjadanych i wypijanych) kalorii musi być mniej, niż spalanych. Nie ma innej drogi. Potwierdzają to liczne badania naukowe.

O co chodzi z deficytem kalorycznym?

Jeśli organizm dostanie już wystarczającą ilość energii do funkcjonowania (pracowania, chodzenia, rozmawiania, ćwiczenia, leżenia, myślenia itd.), to cały nadmiar kalorii, które mu dostarczysz, zgromadzi na później. W większości jako tłuszcz i troszkę w mięśniach. Będzie chciał je wykorzystać w przyszłości. Jeśli tak będzie codziennie (więcej kalorii zjedzonych, niż spalonych), to będziesz przybierać na wadze. Ale jeśli zjesz mniej, niż potrzebuje Twój organizm – schudniesz.

Jesz co chcesz?

Badania wskazują, że z punktu widzenia odchudzania nie ma większego znaczenia, co jesz.

Natomiast musimy pamiętać, że różne pokarmy różnie wpływają na nasze hormony, metabolizm, odczuwanie głodu i uczucie sytości. To z kolei wpływa na spożycie kalorii. Kółko się zamyka. Więc na koniec warto też zwrócić uwagę na dietę. Na przykład zacząć jeść kasze.

Dlaczego łatwiej przytyć, niż schudnąć

Ograniczanie jedzenia zmniejsza naszą ruchliwość, ale niestety przejadanie się nie powoduje zwiększonej aktywności fizycznej. Czyli jeśli więcej jemy, to nie znaczy, że więcej się ruszamy. Ale jeśli mniej jemy, to mniej się ruszamy (bo mamy mniej energii). Właśnie dlatego łatwiej jest przytyć niż schudnąć.

Patrząc z drugiej strony: przy wysiłku potrzebujemy więcej energii, więc więcej zjadamy. Natomiast jeśli z jakiegoś powodu przechodzimy na bardziej siedzący tryb życia, to wcale nie oznacza, że nie chce nam się jeść. Często jemy tyle samo i dlatego tyjemy.

Badania pokazały, że osoby z nadwagą, choć prowadzą bardziej siedzący tryb życia – to w ciągu dnia zużywają podobną ilość energii, co osoby szczupłe. Właśnie stąd bierze się ich nadwaga.

Chudnij bez diety

Pilnowanie ilości zjadanych i spalanych kalorii to bardzo skuteczny sposób na chudnięcie. Nie musisz płacić za kosztowny plan odchudzania. Męczyć się z wymyślną dietą. Nie musisz mieć planu, żeby schudnąć. Pilnuj tylko, ile jesz i ile się ruszasz. Kieruj się zdrowym rozsądkiem. To jest łatwiejsze niż myślisz.

Jedz rozsądniej

Odżywiaj się racjonalnie. Kilka prostych porad znajdziesz tutaj.

Zacznij się ruszać

Wprowadź w swoje życie ruch. Na stałe. Nie na krótki czas. Nie na kilka miesięcy. Jeśli chcesz być szczupła/y, to ruch musi być Twoim stałym towarzyszem. Nie mówię, że masz codziennie ćwiczyć na siłowni czy fitness, ale że masz się regularnie ruszać, żeby spalać kalorie. Oczywiście głównie namawiam do biegania, bo to jest proste i tanie, ale możesz też wybrać inny sport. Jeśli chcesz zacząć biegać od zera, to przeczytaj na blogu, jak zacząć. Zacznij też więcej chodzić. W weekend idź na spacer, przejdź się na dalszy przystanek tramwajowy lub autobusowy, nie ten najbliżej domu.

Jeśli boisz się, że zabraknie Ci motywacji do biegania, pomóż sobie planerem marzysz.biegnij. To bardzo skuteczne narzędzie dla biegaczy, które pomaga nie stracić motywacji.