Najtańszy izotonik świata

Przed weekendowym bieganiem …

… zrób sobie izotonik, który wypijesz po bieganiu.

Długo izotonik kojarzył mi się wyłącznie z produktem chemicznym, nie wiedziałam, że to po prostu rodzaj napoju, a nie konkretna marka. Dlatego nie piłam izotoników, bo nie lubię chemicznych gotowych napojów. Nie kupuję ich, bo mam jakiś wstręt do „chemii”, zupełnie mi te napoje nie pasują i jest mi po nich niedobrze. Ale jak już zrozumiałam, że izotonik to nie marka, lecz rodzaj napoju, to nauczyłam się robić go sama w domu.

Zacznijmy jednak od odrobimy teorii.

Wszyscy biegacze wiemy, że musimy uzupełniać płyny w organizmie. To robi się szczególnie ważne w gorący dzień lub jeśli po prostu obficie się pocisz.

Co najlepiej pić po bieganiu?

Otóż niekoniecznie wodę, tylko właśnie izotonik.

Napoje można podzielić na 3 grupy:

1. Hipotoniczne, w których stężenie składników mineralnych jest mniejsze niż w płynach ustrojowych. Taka jest woda. Jest więc bardzo szybko wchłaniana, ale nie uzupełnia niedoborów energii. Jeśli więc mocno się spocimy i utracimy z potem potrzebne nam pierwiastki, to woda ich nie uzupełni.

2. Izotoniczne, których stężenie zbliżone do stężenia płynów ustrojowych w organizmie. Napoje te bardzo szybko i skutecznie nawadniają organizm i pozwalają utrzymać odpowiednie poziomy składników mineralnych i węglowodanów.

3. Hipertoniczne. W nich z kolei ilość składników mineralnych i węglowodanów jest większa od tej we krwi. Przykładem są soki. Dlatego soki nie są wskazane jako środek nawadniający, za to mogą szybko uzupełnić niedobory energii w postaci węglowodanów.

Ponieważ zbliża się lato, będziemy się coraz bardziej pocić na bieganiu, zachęcam więc do zrobienia w domu najtańszego izotonika świata.

Jak zrobić izotonik w domu?

Domowy izotonik robię sama. Jest bardzo łatwy do przygotowania. Używam jednego z poniższych przepisów:

1. Izotonik na bazie wody, miodu i cytryny

Składniki:

  • 3 płaskie łyżki miodu
  • 1 litr wody
  • szczypta soli
  • sok z jednej cytryny

Wszystko to wymieszaj aż do rozpuszczenia soli i miodu.

2. Izotonik na bazie soku

Rozcieńcz sok owocowy wodą w stosunku 1:1 lub 1:2 i ewentualnie dodaj szczyptę soli na 1 litr napoju. Najlepiej, żeby były to soki świeżo wyciskane.


Więcej praktycznych porad znajdziesz w planerze marzysz.biegnij.