Odręczne tworzenie marzeń

Badania potwierdzają, że zapamiętujesz rzeczy lepiej, kiedy je zapiszesz. Szczególnie marzenia i cele lepiej jest zapisać odręcznie, niż na komputerze czy w aplikacji. Oczywiście jeśli zależy Ci na ich realizacji.

5 powodów dlaczego powinniśmy ręcznie zapisywać ważne rzeczy:

1. Ścieżki neuronowe

Neuronauka udowodniła, że kiedy piszesz coś, co wymaga głębszego zastanowienia, np. swoje cele, budujesz w mózgu ponad 10 000 nowych ścieżek neuronowych. A gdy robisz to samo na komputerze, budujesz tylko 600 nowych ścieżek neuronowych. Ścieżki neuronowe są ważne, bo pomagają kształtować nawyki. Za każdym razem, gdy zapisujesz cele, wzmacniasz szlaki neuronowe, które są z nimi związane. Dzięki temu utrwalasz nowe zachowanie lub sposób myślenia.

2. Tylko najważniejsze rzeczy

Pam Mueller z Princeton University oraz Daniel Oppenheimer z University of California zrobili badanie, w którym poprosili uczestników o zrobienie notatek z wykładu. Część pisała na komputerach, część zaś odręcznie. Zauważyli, że odręczne robienie notatek zmusza do myślenia i analizowania treści na bieżąco. To z kolei sprzyja wynotowywaniu najważniejszych rzeczy oraz wpływa na trwalsze zapisywanie danych w naszej pamięci.

3. Lepiej zapamiętasz

Kiedy rekrutujący robili notatki podczas rozmowy z kandydatami, byli w stanie przypomnieć sobie o 23% więcej informacji z wywiadów niż osoby, które nie robiły notatek.

4. Przestrzeń dla myśli

Pismo odręczne pomaga nam zwolnić i w pełni zaangażować się w nasze myśli. Ręczne pisanie jest wolniejsze, więc zapewnia „przestrzeń” do pełnego uformowania myśli, zanim zostanie ułożona w zdaniach.

5. Możliwości twórcze

Trzymając w ręku długopis, ołówek czy pióro, masz niesamowite możliwości twórcze i artystyczne, których nie można wdrożyć, gdy piszesz na klawiaturze.

Brian Tracy mówi, że “You become what you think about most of the time” czyli że stajesz się tym, o czym myślisz przez większość czasu. Brian Tracy to jeden z najlepszych trenerów personalnych, każdego roku przemawia do ponad ćwierć miliona ludzi. Skutecznie doradza od niemal 30 lat. Tracy rekomenduje, żeby codziennie odręcznie przepisywać marzenia. I proponuje, żeby przepisywać je w czasie teraźniejszym, czyli tak, jakby już były zrealizowane np. Ważę x kg.

Więcej o skutecznym planowaniu i osiąganiu celów przeczytasz w innych artykułach na blogu, na przykład tutaj: ➡ Co to jest efekt tworzenia i dlaczego jest ważny

  • Złap więc teraz za długopis, pióro lub ołówek i zapisz swoje marzenie. I cele. I plan.
  • A potem regularnie je przepisuj. Oczywiście najprościej marzenia, cele i plany zapisać w notatniku.

I tu zapraszam do planera marzysz.biegnij – gdzie masz miejsce na marzenia, na cele i na plany. I gdzie wszystko wypełniasz ręcznie.

Trzymam kciuki i mam nadzieję, że Twój cel będzie związany ze zdrowiem.