„Efekt tworzenia” w realizacji marzeń

Zanim przeczytasz dalej, zastanów się: jakie jest Twoje marzenie związane z bieganiem? Czy wiesz, po co biegasz? Jeśli jedyną Twoją motywacją do biegania jest zrzucenie kilku kilogramów, to może warto przemyśleć to bardziej. Dlaczego?

Ponieważ taka motywacja może nie wystarczyć, bo chudnięcie to nie jest kwestia kilku tygodni, a już utrzymanie odpowiedniej wagi i figury na zawsze w ogóle wymaga zmiany stylu życia i na przykład wplecenia w życie regularnego biegania (albo marszobiegów, albo tenisa, albo pływania, albo jakiegokolwiek innego sportu).

Jeśli nie rozumiesz, o co mi chodzi z tą motywacją i marzeniem związanym z bieganiem, to tu znajdziesz artykuł ➡ dlaczego warto zapisywać i przepisywać marzenia.

Zapisz swoje marzenie /motywację.

Nie czytaj dalej, zanim nie zapiszesz swojego marzenia. Zrób to odręcznie: na kartce, w notesie lub w kalendarzu. Nie na komputerze.

Zrób plan

Jeśli zapisałaś/eś odręcznie swoje marzenie, to dopiero teraz możesz iść dalej, czyli:

  • Ustal konkretne cele
  • Ustal plan
  • Działaj

Przeczytaj ➡ Jak zrobić dobry plan

Przepisuj marzenie regularnie. Odręcznie.

No i wracamy do marzenia, które zapisałaś/eś odręcznie na kartce. To marzenie związane z bieganiem trzeba regularnie przepisywać. Tak, też odręcznie. Myślę, że nie musisz robić tego codziennie, ale raz na tydzień to już by się przydało.

Po co?

Jeden powód opisałam już na blogu: dlatego, że dzięki przepisywaniu marzenia masz o 42% większą szansę na jego realizację. Jest też drugi powód, czyli „efekt tworzenia”.

Jak działa efekt tworzenia?

Neuropsycholodzy zidentyfikowali tzw. „efekt tworzenia”, który mówi, że lepiej zapamiętujemy materiał, który sami wytworzyliśmy, niż taki, który po prostu czytamy.

Zapisywanie działa w nas na dwóch poziomach: pamięć zewnętrzna i kodowanie.

1. Pamięć zewnętrzna oznacza po prostu, że przechowujesz informacje (na przykład zapisane na kartce) w jakiejś lokalizacji, która jest widoczna i bardzo łatwo dostępna: na przykład nad biurkiem czy na lodówce, czy w portfelu. Nie trzeba neurobiologa, aby wiedzieć, że zapamiętasz coś znacznie lepiej, jeśli będziesz patrzeć na przypomnienie każdego dnia.

2. Kodowanie natomiast to biologiczny proces, w którym rzeczy, które postrzegamy, podróżują do hipokampa naszego mózgu, gdzie są analizowane. Stamtąd podejmowane są decyzje dotyczące tego, co zostaje zapisane w naszej pamięci długoterminowej, a co odrzucone. Pisanie usprawnia proces kodowania. Jeśli coś zapiszesz, to masz o wiele większą szansę na zapamiętanie.

Planer marzysz.biegnij oparty jest takim podejściu i zachęca biegaczy do zapisywania i przepisywania.