|

Dlaczego ważne jest marzenie? Podsumowanie roku 2020.

Jeśli nie wiesz, dokąd chcesz iść, nie ma znaczenia, którą drogą pójdziesz.

Lewis Caroll

Przeczytaj:

 • Dlaczego jestem zadowolona z 2020 roku, choć nie osiągnęłam celów ustalonych na ten rok.
 • Co to jest marzenie i dlaczego jest najważniejsze. 4 powody dlaczego warto mieć marzenie.
 • Jak wyznaczyć marzenie i być szczęśliwym.
 • Po co są cele, jak je wyznaczać i dlaczego same cele nie wystarczą?

Jest 30 grudnia i robię małe podsumowanie roku 2020. Okropny rok? Zapomnijmy o nim jak najszybciej? Oby już się skończył? Też tak myślisz? U mnie nie. To był całkiem niezły rok. Chociaż posypało się wiele planów i nie osiągnęłam wszystkich celów. A w zasadzie to żadnego nie osiągnęłam ;))

A jednak jestem zadowolona z 2020 roku. Dlaczego? Bo zbliżyłam się do swojego marzenia. Do swojej wizji. Moje marzenia (czyli wizja) to:

 • Mieć świetną formę psychiczną i fizyczną do późnych lat życia.
 • Dawać dzieciom dobry przykład.
 • Mieć przyjaciół, żyć spokojnie i mieć wsparcie.
 • Żyć dobrze z własnego biznesu.

I wiem, że w 2020 roku bardzo zbliżyłam się do swojej wizji. Nie przebiegłam wprawdzie półmaratonu ani nie zrobiłam triathlonu, ale za to dużo chodziłam. Bardzo dużo. Chciałam codziennie zrobić 10 tys. kroków. Nie zawsze się udawało, ale średnia kroków jest bardzo dobra. Nie byłam w Oxfordzie i nie było wielkiej imprezy z przyjaciółmi, ale regularnie robimy video-konferencje z przyjaciółkami, dzięki czemu jesteśmy jeszcze bardziej na bieżąco ze swoimi sprawami. W obliczu pandemii i związanych z nią ryzyk i ograniczeń zamieniłam swoje cele na inne, które i tak prowadzą mnie do mojego marzenia. I to mi daje ogromną satysfakcję i motywację do dalszych działań.

Co to jest marzenie (wizja)?

Marzenie (wizja) to jasny obraz tego, jak widzisz swoją przyszłość, Twój nadrzędny cel. Wizja jest dostosowana do Twoich najgłębszych wartości i priorytetów. Twoja wizja obejmuje to, w co wierzysz (podstawowe wartości) i czego chcesz w przyszłości (kim chcesz być). To twoja upragniona przyszłość. Wizja (marzenie) inspiruje, motywuje, sprawia, że ​​jesteś podekscytowana/y robieniem tego, co robisz. Możesz ustalić sobie wizję obejmującą Twoje zdrowie, pracę, rodzinę itd. Tę wizję nazywam marzeniem.

Wizja jest Twoim powodem i nadaje Ci kierunek. To twoja upragniona przyszłość. To potężny powód, dla którego chcesz coś zrobić. Tworzenie wizji może wydawać się niewygodne lub trudne, ale zdecydowanie warto to zrobić.

Dlaczego warto mieć wizję /marzenie?

1. Marzenie pomaga Ci „zgrać” życie osobiste z zawodowym. Trudno będzie Ci określić, czego chcesz od swojego życia zawodowego, jeśli nie bardzo wiesz, czego chcesz od życia osobistego. Stworzenie pisemnej osobistej wizji pomoże ci zidentyfikować Twoje wartości, cele i pragnienia. Po ich ustaleniu możesz lepiej dostosować swoje życie zawodowe do osobistych wartości.

2. Marzenie daje ci jasno określoną mapę dojazdu do Twojego szczęścia. Gdyby ktoś jeździł bez celu i poszukiwał nie-wiadomo-czego bez adresu, wskazówek dojazdu lub mapy – pewnie wydałoby Ci się to dziwne. Z tych samych powodów głupotą jest manewrowanie przez całe życie bez marzenia (wizji). Stworzenie wizji pomoże Ci zachować koncentrację i wybrać właściwą drogę.

3. Marzenie pomaga unikać objazdów i trudności, takich jak rozproszenie uwagi, a także chroni przed potencjalnymi zagrożeniami. Pozwala zaplanować najbardziej efektywną trasę prowadzącą do szczęścia. Posiadanie pisemnej osobistej wizji pozwala ci mieć jasność, kiedy powiedzieć „tak” lub „nie”. Pomaga również w dostrzeganiu potencjalnych zagrożeń lub blokad dróg, zanim na Ciebie wpłyną.

4. Marzenie daje ci inspirację do myślenia perspektywicznego i nie skupiania się na żalu lub błędach. Aby osiągnąć sukces, musisz zawsze patrzeć w przyszłość. Nie możesz tarzać się w żalu ani pozwolić, by błędy Cię zmroziły. Jeśli masz jasną osobistą wizję, możesz skupić się na niej i zaakceptować błędy jako to, czym są: częścią życia i doświadczeniem edukacyjnym.

Jak określić osobistą wizję?

Aby stworzyć marzenie, zacznij od określenia swoich podstawowych wartości, pasji, tego, co uważasz za swój cel i jak wyobrażasz sobie swoje życie. Twoja wizja powinna uosabiać twoje wartości i twój pogląd na przyszłość. Twoja wizja może się również trochę zmieniać w czasie. Chodzi o to, aby wiedzieć, dlaczego robisz to, co robisz i jesteś szczęśliwsza/y, robiąc to.

Przykłady wizji:

 1. Żyć zdrowym życiem.
 2. Zapewnić rodzinie szczęśliwy, pełen miłości dom w bezpiecznej społeczności
 3. Pomagać ludziom w obszarze … (tu wstaw problem, który chcesz pomóc rozwiązać)
 4. Uwolnić się od finansowej „niewoli” i być przykładem dla swoich dzieci

Możesz sobie pomóc odpowiadając na pytania:

 • Jakiemu celowi chcę się poświęcić?
 • Co już i tak robię? Do czego mnie najbardziej ciągnie? Co daje najwięcej satysfakcji?
 • Co jest dla mnie ważne? Co mnie porusza? W czym chciał(a)bym pomóc innym?
 • Co mnie denerwuje? Czemu chciał(a)bym zapobiec? Przed czym uchronić innych?
 • Co o efektach mojego działania mówią inni? Jakie korzyści odnoszą? Co cenią?

Zapisz sobie swoje marzenie w planerze marzysz.biegnij i przepisuj je co tydzień. Masz na to specjalne miejsce. Dzięki temu będziesz mieć o 42% większą szansę na zrealizowanie swojego marzenia.

Czym są cele? Dlaczego są gorsze od marzenia, lecz lepsze od postanowień?

Dopiero po marzeniu (czyli wizji) przychodzi czas na cele. Bo musisz zadać sobie pytanie, jak tę wizję, to swoje marzenie osiągniesz. Kiedy już wiesz, do czego dążysz, ustalenie celów może być niesamowicie przyjemne, podobnie jak potem ich osiągnięcie. Życie toczy się wokół ciebie, a Ty wiesz, dokąd zmierzasz i jak to zrobisz. Dzięki temu znacznie łatwiej możesz reagować na życiowe wydarzenia. Gdy wiesz, dokąd idziesz, wtedy jest o wiele bardziej prawdopodobne, że faktycznie tam dotrzesz.

Cele to konkretne kroki, których zrobienie przybliża Cię do Twojej wizji. Możesz wyznaczyć cele dotyczące uczuć, wyników, umiejętności, wiedzy, nowej pracy, treningu fizycznego i psychicznego. Cele pomagają Ci się skupić i trzymać właściwej drogi.

Cele muszą być SMART czyli:

 • Specific – konkretne
 • Measurable – mierzalne
 • Ambitious – ambitne
 • Realistic – realistyczne
 • Timed – osadzone w czasie

Więcej o wyznaczaniu celów i o tym, dlaczego lepiej mieć cele, niż niedookreślone postanowienia noworoczne przeczytasz w tym artykule.

Dobrze jest też czasami sprawdzić, czy wyznaczone przez Ciebie cele nadal Ci dobrze służą, bo może zmieniła się sytuacja lub świat wokół Ciebie. Nowy Rok jest dobrym momentem, więc elastycznie dostosuj teraz swoje cele lub stwórz nowe. To zresztą właśnie wydarzyło się większości z nas w 2020 roku, gdy musieliśmy swoje cele zamienić na inne. Nie znaczy wcale, że na gorsze. Ale właśnie dlatego marzenie (wizja) jest ważniejsze od celu. Bo wizja jest w miarę niezmienna, to nasze przeznaczenie, miejsce docelowe (po angielsku destination) – to, do czego dążymy. I jeśli czasem trzeba zmienić sposób dojścia do wizji – to warto to zrobić, bo można zrealizować to samo marzenie poprzez osiąganie innych celów po drodze.

Tu przeczytasz więcej o tym, dlaczego „plan jest niczym, a planowanie jest wszystkim”.

Warto mieć cele i wizję (marzenie), bo one kierują Twoją koncentracją. Twoja energia płynie tam, gdzie się skupiasz. Przeczytaj też o tym, jak osiągać cele.

Czy nie wystarczą cele?

Wyobraź sobie taką sytuację: Masz nadwagę. Marzysz o tym, żeby schudnąć 10 kg. Trudno to jednak nazwać prawdziwym marzeniem (albo wizją). Bo czy to Cię porusza, czy to Cię inspiruje? Postawiłaś sobie po prostu taki cel, bo pewnie chcesz lepiej wyglądać albo czujesz presję otoczenia. Albo ktoś Ci niemiło dogadał. Ale czy to jest coś, o czym marzysz, coś, co brzmi inspirująco, co Cię ekscytuje? Mniej lub bardziej świadomie nie masz ochoty realizować tego celu.

Więc może zamiast tego zastanów się, jaka/i będziesz, kim chcesz być i co robić za 20-30 lat. Popatrz na starsze panie lub starszych panów. Jaką staruszką lub jakim staruszkiem chcesz być? W jaki sposób będziesz chciał/a żyć? Co musisz teraz robić, żeby tak wyglądać i tak chodzić za 20-30 lat? Jak musisz żyć dzisiaj, jutro i każdego kolejnego dnia? Czym się zająć, a z czego zrezygnować? Miej ten widok i tę myśl przed sobą za każdym razem, gdy nie będzie ci się chciało wyjść na spacer. Zapisz sobie taką wizję siebie. W planerze marzysz.biegnij, który na takie właśnie rzeczy ma miejsce.