|

Biegacze są zdrowi i szczęśliwi

Badania jednoznacznie wskazują, że im więcej biegamy, tym jesteśmy szczęśliwsi.

Wyraźnie wykazało to badanie „Narodowy Spis Biegaczy” z 2014 roku, w którym w sumie wzięło udział ponad 60 tys. Polaków.

Najbardziej zadowolone ze swojego życia są osoby, które biegają najczęściej (liczba biegów w tygodniu: 4 i więcej):

Najbardziej zadowolone są też osoby, które mają najdłuższy staż biegowy (3 lata i więcej):

Zadowolenie rośnie wraz ze wzrostem stażu biegowego i częstotliwości biegania. Co ważne, widzimy tu tylko odpowiedzi „zdecydowanie tak”, a więc osób, które się nie wahają co do swoich odczuć.

Bieganie poprawia nastrój

Wiele badań wykazało zależność między bieganiem lub umiarkowanym ćwiczeniem a humorem. Nawet u osób z depresją wykazano poprawę samopoczucia po 4 miesiącach regularnych ćwiczeń. U pacjentów z depresją skuteczność wysiłku fizycznego jest porównywalna ze skutecznością leków przeciwdepresyjnych.

W pewnym badaniu porównano osoby, które ćwiczyły, z tymi, które oglądały neutralny film. Analiza wykazała znaczący wzrost pozytywnego nastroju po wysiłku oraz zdecydowany spadek pozytywnego nastroju po obejrzeniu filmu.

Biegacze są mądrzejsi

Dzięki bieganiu tworzą się nowe komórki. Ruch jest doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących poprawić neurogenezę, która polega na tworzeniu nowych komórek nerwowych, istotną zwłaszcza u dorosłego człowieka.

Łatwiej znoszą sytuacje stresujące

Naukowcy odkryli, że bardziej aktywni fizycznie ludzie są mniej skłonni do paniki w przerażających sytuacjach.

Biegacze mają zdrowsze serce

Bieganie znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Przy czym WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jako minimalny poziom aktywności fizycznej określa 3x30x130 – minimum 3 razy na tydzień, po 30 minut, z tętnem na poziomie 130 uderzeń na minutę.

Biegacze są szczupli

Ćwiczenia aerobowe (a bieganie takie jest) w ciągu kilku miesięcy znacząco poprawiają metabolizm, więc biegacze chudną. Co ważne, kalorie spalają nie tylko podczas biegania. Ciało nie przestaje działać, nawet gdy przestają biec. W ciągu następnych 14 godzin spalają kolejne kalorie. I może to być nawet 1/3 kalorii spalonych podczas wysiłku. Przy czym musi to być znaczący wysiłek, spacer nie wystarczy. Trzeba się spocić przy tym bieganiu, a serce musi przyspieszyć.

Biegacze mają niższe ryzyko zachorowania na raka

Badania wykazały związek między ćwiczeniami a profilaktyką określonych typów raka. Wskazano znaczne obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego lub raka piersi, a także zmniejszenie zachorowań na raka prostaty.

Biegacze dłużej żyją

Naukowcy obserwowali 1000 dorosłych przez 21 lat. Wszyscy byli w wieku 50 lat lub więcej. Po 21 latach 85% biegaczy żyło. Wśród osób nie będących biegaczami przeżyło tylko 66% osób. Oczywiście ta długowieczność nie jest spowodowana jedynie bieganiem. Dzieje się tak z powodu zmian nawyków i stylu życia. Biegacze zdrowiej jedzą, nie palą papierosów, lepiej śpią i są w lepszym zdrowiu psychicznym. Wszystkie te zmiany przyczyniają się do długowieczności.

Starość (nie) radość

Oczywiście poprawia się też jakość życia biegaczy. Mają o 41% mniejsze ryzyko zachorowania na zaćmę, która jest główną przyczyną utraty wzroku i ślepoty u osób starszych. Z kolei badanie 70-latków, którzy ćwiczyli przez całe życie, wykazało, że ich serce, płuca i mięśnie są tak dobre, jak 40-latków. Dzięki bieganiu w starszym wieku mają lepszą pamięć. Znacznie mniej prawdopodobne jest, że będą cierpieć z powodu demencji, nawet w wieku 80 lat.

To nie koniec. Na liście zalet biegania jest jeszcze przeciwdziałanie osteoporozie, młodszy wygląd, wyższa inteligencja, lepszy sen, niższy poziom cukru we krwi, silniejsze mięśnie – a zatem lepsza postawa, sprawniejsze nogi, ręce itd. itp.

Nie wspomnę nawet o nowych przyjaźniach, wspólnych tematach czy o inspirowaniu innych bieganiem.

A jednak co trzeci Polak (36 proc.) nie ćwiczy w ogóle, nawet nie spaceruje. Jesteśmy niestety jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej. Wśród państw UE zajmujemy szóstą pozycję od końca, wyprzedzamy Portugalię, Maltę, Włochy, Rumunię i Bułgarię. Dane z badania Indeks aktywności fizycznej Polaków – MultiSport Index 2019.

Więc jeśli jeszcze nie biegasz, to przeczytaj jak zacząć biegać:

➡ Jak zacząć biegać?

➡ Jak zamienić maszerowanie na bieganie?