|

Jak kupić pierwsze buty do biegania ?

Dla biegacza buty są kluczowe. Na butach nie oszczędzaj. Dobre buty to nieoceniona pomoc, złe buty to ryzyko kontuzji. Przeczytaj sprawdzone porady jak kupić pierwsze buty do biegania.

Gdzie będziesz biegać?

Jeśli dopiero zaczynasz bieganie – zastanów się, gdzie głównie będziesz biegać. Czy na ulicach po asfalcie, czy w parku, a może w lesie? Dobrze jest dobrać buty biegowe odpowiednio do terenu, bo delikatne buty „na asfalt” niezbyt nadają się do lasu. Z drugiej strony na asfalt możesz potrzebować większej amortyzacji, która nie będzie ważna w lesie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów biegowych?

Jak przystało na kobietę, w moich butach biegowych najważniejsze jest, żeby miały różowy kolor. ;))

Poza kolorem zwracam uwagę na 3 cechy: drop, amortyzację i bieżnik.

1. Drop

Drop (ang. spadek) to różnica wysokości między palcami a piętą. Między przodem buta a końcem buta (wewnątrz). Większość butów ma drop między 4mm (dość niski) a 12mm (wysoki). Osobiście w butach z wysokim spadkiem czuję się trochę niepewnie.

2. Amortyzacja

Podobnie niepewnie czuję się w butach z dużą amortyzacją. Amortyzacja to, mówiąc najogólniej – grubość podeszwy w butach biegowych. Tam upchane są materiały, które amortyzują uderzenia stopy o podłoże. Mam jedne buty z dużą amortyzacją i używam ich do biegania po asfalcie.

3. Bieżnik

Ostatnia kwestia to bieżnik czyli jak wygląda spód buta biegowego. Nie ma to większego znaczenia, jeśli biegasz w ładną pogodę w mieście – po ulicach czy w parku. Zaczyna się liczyć, gdy spadnie śnieg lub gdy wybierzesz się do lasu lub na błoto. Z delikatną podeszwą będzie ciężko. Lepiej mieć na takie okazje but z bardziej perforowaną podeszwą.

Jeśli zaczynasz bieganie, kup sobie w miarę uniwersalne buty, z dość gładkim bieżnikiem, na średniej amortyzacji, ze średnim dropem (np. 8mm).

Luz w stopie podczas biegania

Buty do biegania muszą być większe o około 1 numer, niż te, w których chodzisz na co dzień. Ja noszę rozmiar butów 38-39, ale moje biegówki mają rozmiary około 40. Wiele zależy od producenta, lepiej więc przymierzyć. Stopa podczas biegania „się rozklepuje”, dlatego potrzebujesz mieć trochę wolnej przestrzeni.

Jak stawiasz stopę podczas biegu?

But warto dobrać też do sposobu, w jaki stawiasz stopę. Jeśli w dzieciństwie czy do dziś zdarzają Ci się problemy ze stopami (płaskostopie itp.) – niech buta dobierze Ci specjalista w sklepie. U mnie akurat ten temat nie istnieje, bo jestem biegaczem „neutralnym” i nie muszę szczególnie na to zwracać uwagi.

Pierwsze buty biegowe kup w sklepie

O tym wszystkim powie Ci też doradca w sklepie. Lepiej nie kupuj pierwszych butów do biegania przez internet. Wybierz się do sklepu, przymierz kilka par, poproś o radę. Wiele sklepów ma bieżnie, w których możesz buta od razu przetestować. Nie bój się tego zrobić. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej wybrane buty mogą się potem nie sprawdzić. Trudno, w takiej sytuacji przeznaczysz je do codziennego chodzenia, a do biegania kupisz sobie nowe.

Nie kupuj pierwszych butów zbyt kontrowersyjnych np. różowych czy zielonych fluorescencyjnych. Gdyby miały się okazać niewygodne do biegania – będzie można w nich chodzić na spacery.

Ulubione marki biegowe

Osobiście jestem wielką fanką butów biegowych. Wolę je bardziej, niż „normalne”. Biegam w Saucony, ale czasem robię też małe wycieczki w kierunku innych marek. Wybieram buty z dość małą amortyzacją (wysokie grube miękkie podeszwy mnie irytują), ale też poruszam się głównie w parku i w lesie, zatem mój kręgosłup bardzo nie cierpi. Lubię buty z szerokim przodem, bo czasami zgniata mi się mały palec i bardzo nie lubię tego uczucia. No i moje buty zawsze mają różowe elementy 🙂

Więcej praktycznych porad dla początkujących biegaczy znajdziesz w planerze marzysz.biegnij