Pierwsza godzina po bieganiu

To chyba najmilsza godzina całego dnia. :)))

Jeśli jesteś biegaczem lub biegaczką, to wiesz, o czym mówię. Jeśli nie, to zapraszam Cię do rozpoczęcia biegania, żeby to przeżyć. Co więc robić po bieganiu, w tej najpiękniejszej godzinie dnia?

Schłodzenie po bieganiu

Nie zatrzymuj się gwałtownie po treningu. Nie opadaj od razu na sofę. Przejdź się troszkę na koniec biegania. Wyciszenie organizmu pozwala na wyrównanie krążenia krwi i uspokojenie organizmu. W ten sposób zmniejszasz ryzyko problemów z krążeniem. Płynnie przejdź do kolejnego kroku czyli do rozciągania.

Rozciąganie

Rozciągnij się delikatnie lub poroluj. Tutaj masz kilka filmików, pokazujących, jak się rolować.

Podzielone są zdania co do tego, kiedy się rolować: przed czy po bieganiu. Ja roluję się po lub w ogóle niezależnie od biegania. Generalnie: rolowanie jest dobre zawsze. ;))

Świetnie też sprawdza się joga po bieganiu. Polecam ćwiczenia z Małgosią np. taki zestaw na rozciąganie dolnych partii ciała.

Nawodnienie

Napij się wody albo izotonika. Najlepiej takiego zrobionego w domu. Tutaj znajdziesz przepis. Pisałam już o tym, dlaczego to takie ważne, żeby dobrze się nawodnić po bieganiu.

Dostawa energii

Zjedz coś, ale bez przesady. Mały regenerujący posiłek. Na przykład banan. Koktajl bananowy z migdałami i na bazie mleka migdałowego to patent Jana Frodeno, jednego z najlepszych triathlonistów na świecie – pisał o tym w swojej książce.

Potrzebujesz energii, żeby nie spalać mięśni po wysiłku. Poza tym podczas treningu spalasz cukier. Jeśli więc za bardzo spadnie Ci poziom cukru, to po bieganiu możesz odczuwać ból głowy.

Kąpiel

Wiadomo.

Kawa

Po bieganiu spada nam ciśnienie. Oprócz wody warto więc też wypić kawę, żeby uniknąć bólu głowy.

Kocyk lub sweterek

To już sprawa indywidualna. Ja bardzo marznę po bieganiu, więc muszę się ciepło ubrać.

Miłego dnia!

Wiięcej sprawdzonych porad i oczywiście solidna dawka motywacji w planerze marzysz.biegnij.